DreamBox 7000s - První seznámení (1.)

Poděkování:
Úvodem děkuji firmě OLMI servis ( http://www.olmi.cz ), výhradnímu dovozci přijímačů DreamBox do České republiky, za zapůjčení nejspíše jediného exempláře v celé ČR.

DreamBoxKonečně je ZDE! I k nám do republiky dorazil (zatím pouze v jediném kuse, který mám na stole) nový koncept univerzálního zařízení - není to pouze satelitní přijímač s možností připojení interního pevného disku - prostě DreamBox 7000s.

V přitažlivé a výrazně žluté krabici se skrývá nenápadný stříbrný přístroj s nápadným displejem v pravé části. Na první pohled se jeho vzhled nápadně blíží ostatním satelitním přijímačům jak zepředu, tak i zezadu. Co ale pozornému uživateli neunikne je několik málo, na první pohled přehlédnutelných až možná nadbytečných, konektorů a zásuvek. USB, MiniDIN a Ethernet konektory nevídáme na satelitních přijímačích tak často, možnost vložení CompactFlash karty se v takových přístrojích ještě neobjevila vůbec.

Někdo by si na první pohled povzdechnul, že možnost vložit pouze JEDEN CI modul je dnes málo, ale musíme si uvědomit, že přijímač nabízí dvě čtečky na karty (originální nebo univerzální) a interní zapojení umožňuje používat SW, který emuluje všechny známé kódovací systémy a z těchto karet si může vyčíst správná a potřebná data pro uvolnění obrazu (nebo budeme moci správné klíče uložit na HDD a karty, zvláště univerzální, nebudeme potřebovat vůbec J ). V takovém případě je jedem CI slot plně dostačující (např. na dekódování stanic, které používají místo karty samotný CAM modul).

DreamBoxProč mít v takovém přístroji možnost připojení CompactFlash karty? Běžně se na tyto karty ukládají fotky v digitální fotoaparátech. Není nic jednoduššího, než kartu vložit do přijímače a ihned si fotky prohlížet na televizi, popř. si umazat nepotřebné a žádoucí si uložit na interní HDD a pomocí sítě si je poslat do PC, který čtecí zařízení těchto karet nemá. Také zvukové soubory MP3 se dají obousměrně ukládat. Narazil jsem na možnost připojení přijímače do sítě.

Interní síťová karta s možností připojení rychlostí až 100Mb - Full Duplex nám otevírá dosud netušené možnosti manipulace se záznamy, které máme v přijímači a na jeho HDD. Operační systém tohoto přijímače je Linux, velmi známý všem odborníkům z počítačového světa. Přijímač se do značné míry tváří jako další počítač (zvláště když vložíme interní HDD - IDE s libovolnou kapacitou - já jsem připojil Seagate Barracuda IV 40GB naprosto bez problémů) s možností připojení do libovolné sítě - po nastavení parametrů IP protokolu (jedinečné číslo zařízení, maska sítě, číslo brány a číslo DNS serveru). Operační systém nám dovolí se připojit na HDD pomocí FTP protokolu (uživatel : root, heslo : dreambox) a ukládat na něj soubory nebo si stahovat soubory přijímačem uložené - video, audio (rádio), foto (z CompactFlash) atd… Pokud přijímač připojíme přímo na Internet, on sám umožní stahování souborů, prohlížení WWW stránek či příjem a odesílání e-mailů - tyto aplikace zatím nejsou součástí BETA firmware, ale brzy se s nimi počítá. Již nyní ale lze na HDD ukládat zvukové soubory *.MP3, které umí přijímač přehrávat jak v TV, tak na Cinch audio výstupech i na optickém digitálním výstupu (ve spojení se zesilovačem s optickým digitálním vstupem).

DreamBox
Na HDD lze ukládat pořady jak obrazové, tak rozhlasové, tato funkce má zatím také své chyby a čeká se, jak si s tímto problémem poradí autoři originálního firmware přijímače.První pohled na přijímač i první úvahy máme za sebou a nyní se budu věnovat podrobnému popisu. DreamBox
DreamBoxDreamBox


Pár obrázků na úvod nám velmi rychle přiblíží přijímač a jeho možné využití.

DreamBox DM7000-S je první digitální přijímač, ve kterém je budoucnost televize prezentována se všemi aspekty satelitního příjmu.

Bylo by hloupé nazývat jej pouze digitálním přijímačem, více je podoben počítači než přijímači.

Pustíme se do technického popisu. Srdcem je procesor, v poslední době konstruovaný a nazývaný též budoucností "set top boxů" : IBM Power PC STB 04500. Procesor, který pracuje na 252MHz (350Mips), vyvinutý v IBM pro správu aplikací na ukládání osobních videozáznamů, pro interaktivní televizi, hraní po internetu, pro aplikace elektronické komerce, prohlížení web stránek a smluvního vysílání.

DreamBox
DreamBox DM7000-S je vybavený jako většina jiných přijímačů slotem pro vložení dekódovacího CAM modulu (seca, irdeto, viaccess, etc...), ale na rozdíl od ostatních má další sloty jako např. pro karty compact flash memory, používané v digitálních fotoaparátech i jinde na ukládání a čtení dat velikosti 8Mb to 512Mb jako obrázky, hudba atd... prakticky jedna paměť k použití ve více druzích aparatur. Jestliže se podíváme na DreamBox DM7000-S zepředu, uvidíme další dva "otvory". Tyto dvě uvedené "díry" jsou přizpůsobeny ke vkládání karet. Tento fakt vyvolává otázku, k čemu jsou připraveny a jaký dekódovací systém je uvnitř. Systém se nazývá DreamCrypt a je to inovovaný dekódovací plně programovatelný systém.

DreamBox
Když se podíváme zepředu zblízka, v pravé části přístroje se leskne jeden velký LCD display, který zobrazuje jméno kanálu a nabídku všech doplňujících informací, které si zvolíme. Je to první digitální přijímač, který má pro naše informování LCD display. A navíc je plně programovatelný! Mírně vlevo od displeje můžeme najít infračervený komunikátor (obousměrný), který spolupracuje s dálkovým ovladačem a klávesnicí.

Ale zajímavější je pohled na zadní stranu přijímače. Do očí nám padne řada konektorů jako dva pro připojení antény (jeden vstupní a jeden výstupní), dva pro audio (L+R), sériový konektor RS-232… Ale zajímavějším po bližším prozkoumání se jeví konektor USB. Ten umožňuje přenášet data do i z DreamBoxu rychlostí maximálně 10Mb/s nebo připojit další zařízení jako např. klávesnice, tiskárna nebo počítač vlastnící USB (to už je dnes prakticky každý moderní). Více nalevo nalezneme revoluční typ připojení - síťový konektor ETHERNET. Díky tomu můžeme DreamBox kdykoliv připojit k více počítačům (k síti). Například mohu použít Ethernet připojení stejně jako USB na nahrávání řady záznamů do DreamBox nebo z něj, ovšem přenosová rychlost je vyšší - okolo 100Mb/s. Nebo můžeme připojit DreamBox do počítačové sítě a vytvořit si domácí Intranet a využívat DreamBox jako server jinými aplikacemi. Nebo pomocí nabídky, kterou lehce najdeme v Menu nastavit IP adresu a Gateway a připojit se k Internet kvůli sdílení dat, příjmu MP4 souborů, provádět nahrávání aktualizací apod. Za to všechno vděčíme právě procesoru IBM a 64MB paměti RAM, která je součástí DreamBoxu.

DreamBox
Další fascinující věcí je možnost připojit jeden nebo více harddisků. Jak cítíte, s možností připojení HardDisku se otvírají další možnosti využití jako nahrávání filmů, hudby a dělat se záznamy co chci. A když připojím PC pomocí konektoru Ethernet nebo USB, mohu si vytvářet osobní sbírky hudby nebo filmů. Toto je nám umožněno díky umístění zařízení na připojení periférií známé jako IDE kanál pro harddisky (Ultra DMA33) a příslušného konektoru.

DreamBox
DreamBox
DreamBox
Kolejnice na připevnění HDD jsou součástí přijímače, je však nutné si pořídit kromě vlastního HDD (je odzkoušen i 180BG Maxtor) i kabel IDE - klasický 40-ti žilový a redukci na připojení napájení (hnědý konektor uprostřed základní desky <-> klasické PC napájení).

DreamBox
Přítomnost výstupu S-video zaručuje koncovému uživateli maximální kvalitu videa, která je zajištěna díky perfektnímu grafickému rozlišení obrazu.

Jestliže vlastníte motorový natáčecí systém, nebudete mít problém, protože DM-7000-S vlastní systém DiSEqC 1.0/1.1/1.2 včetně úplné správy motorových systémů.

Ale ještě více zajímavou věcí je Software. To je hlavní věc, která dává železu život. Po pečlivé obchodní studii byl vybrán software, který se stále vyvíjí a jeho vývoj je podpořen množstvím vývojářských nástrojů i ze strany koncových uživatelů. Zmiňovaný řídící software (firmware) je napsán na platformě LINUX .