DreamBox 7000s - První seznámení (2.)

Pokračování...

Linux se prezentuje jako všemi na světě známý, stabilní, plný multimediálních funkcí a ničím nelimitující. Dream-Multimedia ale zajišťuje, aby nedošlo k neautorizovaným zásahům a neposkytne zdrojový kód v dokumentaci. Verze, která bude oficiálně uvedena, bude mít číslo 1.0. Jestliže vyčkáte této verze, poznáte mnoho nových věcí, jako velmi rychlá změna kanálů (lepší než 0.3 sekundy), vyhledávání v kanálech a jejich automatická klasifikace, 6 seznamů favoritních kanálů, EPG (elektronický programový průvodce), úplná podpora Teletextu, podpora Menu a zobrazení v češtině atd…

Nakonec můžeme říci, že tento počítač nebo digitální přijímač je pro budoucnost připravené zařízení a díky systému Linux bude stále lepším průkopníkem.Co všechno lze v přijímači nastavit?

Hlavní nabídka Setup :

DreamBox
Satelity pro poziční systém :

DreamBox
Připojení do sítě :

DreamBox
Vlastnosti zobrazení informací na obrazovce :

DreamBox
Vlastnosti zobrazení informací na LCD panelu přijímače :

DreamBox
Rychlost a prodlevu opakování příkazů dálkového ovládání :

DreamBox
Vlastnosti výstupu obrazového formátu na Scart konektoru :

DreamBox
Styl zobrazovaných údajů (skin) :

DreamBox
Jazyk zobrazeným informací, nabídek a pomocí (čeština zatím chybí) :

DreamBox
Vlastnosti CI modulu včetně jeho Resetu bez vypínání přijímače :

DreamBox
Programový průvodce (EPG) dokáže zobrazit (pokud tyto informace kanál vysílá) i program na celý den :

DreamBox
Podrobný časovač nám umožní naplánovat si čas i činnosti tak, aby nám neuniknul žádný pořad :

DreamBox
Zobrazí nám informace o připojeném HDD - u nových nám dovolí jeho naformátování (Seagate 40 GB se formátoval 30 sekund):

DreamBox
DreamBox
Velmi přehledné a úplné informace o běžícím kanálů se nám ukáží při každém přepnutí:
1. číslo kanálu
2. jméno kanálu
3. doba začátku a název aktuálního pořadu
4. délka aktuálního pořadu
5. bar s názorným zobrazení % doby trvání současného pořadu vzhledem k jeho celkové délce
6. doba začátku a název příštího pořadu
7. délka příštího pořadu
8. aktuální čas


DreamBox
Barevnými symboly nás dále upozorní, jaké vlastnosti má běžící kanál a jaké z jakých možností si dále můžeme vybírat či nastavovat :
1. vysílá kanál programového průvodce (EPG) ?
2. můžeme si vybrat z více zvukových stop ?
3. vysílá kanál Teletext nebo Videotext ?
4. je kanál zakódován ?
5. vysílá se kanál ve formátu 4:3 nebo 16:9 ?
6. vysílá kanál zvukovou stopu Dolby Digital ?
7. umožňuje kanál některé další volby ?


DreamBox
Dálkové ovládání

DreamBoxDálkové ovládání DreamBoxu dostanete spolu s přijímačem.

Pro Dream-Multimedia je vyrábí Universal Electronics (UEI) a má vlastnosti plně funkčního univerzálního dálkového ovládání. Je ergonomický, dobře se v ruce drží a na většinu základních a důležitých tlačítek pohodlně dosáhneme palcem. I umístění a tvar tlačítek usnadní orientaci i rychlé zvládnutí rozmístění.

Lze s ním ovládat nejen samotný přijímač, ale také si můžeme zvolit typ televize, kterou máme a pak po stisku tlačítka TV i zvlášť televizní přijímač - nahradí nám tím další ovladač v ruce nebo na stole.

Klávesnice

DreamBoxKlávesnice je příslušenství, které si můžete dokoupit. Bude k dispozic od prosince nebo ledna.

Je kompatibilní s přicházejícími modely DreamBox DM 7000-S a DreamBox DM 5600-S a toto zařízení uskutečňuje řadu nadstandardních funkcí.

Základní charakteristikou tohoto zařízení je:- je bezdrátové: k připojení klávesnice k Dreamboxu není potřeba žádný kabel, přenos je infračervený
- klávesnice může nahradit dálkové ovládání díky multifunkčním klávesám a jejich přímému přístupu k nim
- umožňuje psát maily nebo se pohybovat po Internetu díky joypadu umístěnému vhodně vedle kláves
- dále umožňuje spravovat řadu záznamů na Vašem harddisku, díky dalším klávesám můžete nahradit funkce dálkového ovládání (nahrávání, přehrávání atd..)

Závěrečné shrnutí

Oficiální Dreambox dealeři v Česku dostali první Dreamboxy tento týden. Software je stále Beta, jak mě bylo řečeno, bude mít v následujícím měsíci ještě mnoho změn. Je stále docela plný chyb, ale slibuje dobrou záruku toho, co přijde.

Testoval jsem přijímač a výsledky jsou vcelku pozitivní, po počátečních bojích s kabely to šlo rychle. Stáhnul jsem si z oficiálních stránek firmware Beta 06 a k němu příslušný flashovací SW, který lze firmware nahrát pomocí kabelu (nulový modem) nebo kříženého síťového kabelu (CAT5) do flash paměti přijímače. Nahrávalo se to rychle, lze poslat 6 MB do přijímače za pár minut. Potom se objeví CI nabídka, použil jsem svůj Magic 1.03 CI Modul (Penta 1.09). Poskytovatelé (z Astry 19 vých.) byly nahráni velmi rychle, pak jsem mohl rychle přepínat mezi různými programy. Chci poznamenat, že Dreambox přepíná velmi rychle, zvláště pokud se přepínáte mezi různými volnými FTA kanály.

Dobře, zní to sice velmi pěkně, ale co se vlastně skrývá v Dreamboxu? Jak jsem již řekl, software má stále chyby, zvláště když chcete používat CI moduly. Dream Multimedia o tom ví a proto čekal delší dobu, než Dreambox dodal několika beta testerům. CI interface pracuje, ale stále má dost chyb. Některá vysílání zmizí, ale Menu stále pracuje, musíte resetovat CI interface. Další chyba se objeví, když používáte rozšířené Menu. Čtečku CompactFlash karet jsem testoval jen krátce, jestli umí číst a zapisovat MP3 soubory.

Ve vývoji jsou i hry, které budou přímo uloženy ve Flash přijímače, nebo bude možné si je dohrát na HDD a spouštět od tam. Některé předběžné výsledky jsou povzbudivé, zvláště, kdybychom připojili USB klávesnici nebo myš (infračervená zařízení nejsou tak pružná a pohodlná). Pak se z některých her stávají stejné trháky jako na PC (Lemmings, Tetris atd…) Ze "satelitního přijímače" se rázem stává i herní konzola a tak se výčet možných funkcí ještě rozšiřuje.

Je tedy otázka: koupit si Dreambox? Ano nebo Ne... Jestliže chcete používat Beta-software, je to velmi dobrý přijímač, ale jestliže chcete bezproblémový přijímač, pak bude lepší počkat pár měsíců, než bude software opravdu připraven. Ale těžko tohle tvrdit, protože software jako u všech zařízení nebude nikdy definitivní :-)

Závěrem snad ještě přibližná a předběžně kalkulovaná zaváděcí cena přístroje bez HD a klávesnice - okolo 19 000 Kč.