DreamBox (3.) praktické rady a zkušenosti

V minulých recenzích jsem se věnovat všeobecnému popisu nového trendu výrobku, který kombinuje výhody počítače a satelitního příjmu - Dreambox 7000s. Nyní bych se již věnoval některým podrobnostem a detailům práce s tímto přijímačem a odpověděl na některé otázky, které se v posledních dnech vyrojily na konferencích i reakcích na články. Budu se snažit jednotlivé fragmenty publikovaných i dosud neznámých informací spojit v jeden kontinuální celek. Snad se mi to povede.

Jelikož se na trhu již objevily první kusy, chtěl bych tedy začít od začátku. Přijímač vybalíte a připojíte k anténě, TV, kabelem RS-232 k PC (nulový modem), Ethernetové síti (není podmínkou) a nakonec k 230V (je podmínkou ). Přístroj začne natahovat operační systém (bootovat) a o této činnosti nás informuje na obrazovce (již tato činnost není tak obvyklá u běžných satelitních přijímačů). Samozřejmě i do dálkového ovladače vložíme baterie a jsme připraveni k první práci - zjištění verze instalovaného operačního systému. V poslední době se totiž objevilo větší množství oficiálních i neoficiálních verzí firmware a je vhodné vědět, jakou verzi máme. Dále se budu věnovat tomu, jak firmware do přijímače dostat. Stiskem tlačítka "Dream" vstoupíme do hlavní nabídky Menu. Stiskem tlačítek vlevo nebo vpravo si vyhledáme nabídku Information a šipkami nahoru a dolů přejdeme na nabídku "About", kterou potvrdíme stiskem tlačítka "OK" (další manipulaci s nabídkami přijímače nebudu popisovat tak podrobně, předpokládám u uživatelů jisté základní návyky ovládání přístrojů). Ve spodní části okna se nám zobrazí "software version". Nejnovější oficiální verze je 1.02 z 5.12.2002. Na Internetu se objevily také verze neoficiální, které vylepšují nebo rozšiřují funkce přijímače (viz níže). Je dobré si vyzkoušet i starší verze, abychom věděli, jak vývojové týmy pracují a postupují kupředu.

A nyní již postup, jak firmware (libovolný) dostat do přijímače. V první řadě si stáhneme SW pro nahrávání OS do přijímače : DreamUp (vše potřebné najdete na stránkách : http://www.dm7000.de/ ). Není potřebná žádná instalace, pouze ZIP rozbalíme, jeho součástí je i LOADER - zavaděč, a můžeme EXE soubor kdykoliv spustit. Dále si musíme stáhnout *.IMG soubor s firmware přijímače (cca 6MB). Samotné nahrání do přijímače se ještě mírně větví. Buď použijeme připojení k PC POUZE nulovým modemem, nebo můžeme přijímač TAKÉ připojit pomocí sítě Ethernet (přímo s PC pomocí kříženého kabelu nebo přímým kabelem do aktivního prvku sítě, kde je připojený i PC). V KAŽDÉM případě nulový modem RS-232 kabel budeme potřebovat. Přijímač odpojíme od 230V, zkontrolujeme připojení k PC a spustíme program DreamUp.exe

Dreambox

Pokud máme připojený přijímač k PC oběma způsoby (COM i Network), vybereme správný port a volbu Use Network. Dále vyplníme IP adresu počítače a předpokládanou IP adresu přijímače. Pokud máme pouze null modem kabel, volbu Use Network zrušíme.Stiskneme tlačítko "Connect"

Dreambox

Počítač čeká na přihlášení přijímače. Nyní připojíme přijímač na 230V.

Dreambox

Počítač pozná, že se přijímač připojil, nahraje do něj Loader a zajistí správné připravení přijímače pro příchod firmwaru. Správnost připojení zahlásí a čeká na další postup.

Dreambox

Stiskneme tlačítko "Flash…" a otevře se možnost výběru souboru.

Dreambox

Najdeme si příslušný soubor a zvolíme tlačítko "Otevřít". Počítač začne posílat firmware do přijímače. Zde je právě viditelný rozdíl v rychlosti. Pokud máte připojený přijímač POUZE přes null modem kabel, rychlost přenosu je 9600 b/s a celá operace trvá mnoho minut. Pokud však máte připojený Ethernet a jeho použití jste správně zvolili, rychlost dosahuje až 4 Mb/s a přenos trvá pouze pár sekund.

Dreambox

Jakmile se dokončí přenos firmware, začne přijímač s jeho instalací. V první řadě vymaže současný obsah flash paměti.

Dreambox

Pak uloží přijatý firmware na správné místo ve flash paměti.

Dreambox

Pokud vše provede správně, program ohlásí dobrý výsledek.

Dreambox

Stačí stisknout tlačítko OK, odpojit přijímač od 230V a opět jej připojit. Ten naběhne již s novou verzí operačního systému, uložených dat se to však nedotkne. Proto výrobce doporučuje během prvního náběhu (ale je to možné udělat kdykoliv po vypnutí systému - Shutdown) systému stisknout na přijímači tlačítko se šipkou nahoru a počkat, dokud přijímač neukáže hlášení : FLASH ERASE.

Dreambox

Tímto máme nachystán přijímač s novým firmware a vyčištěnou pamětí na nové experimentování a zkoumání.

Dalším krokem k výraznému zvýšení užitné hodnoty přijímače je vložení a připojení pevného disku. Když přijímač otevřete (nemá žádnou pečeť, stačí vyšroubovat 3 šroubky vzadu a 4 na bocích J), uvidíte umělohmotné kolejnice, kam disk připevníte. Na sběrnici se připojuje klasickým 40-ti žilovým IDE kabelem. Menší problém může být s připojením napájení disku. Je možné si vyrobit redukci podle následujícího plánku a vyobrazení:



Dreambox

Dreambox

DreamboxDráty :
žlutá = 12V - blíže zadnímu panelu na boardu
černá = 0V
černá = 0V
červená = 5V - blíže přednímu panelu na boardu

Součástky :
Tlumivka 33 mH / 3,5A
Kondenzátor 1000 mF / 10V


Popisované zapojení je ověřené a zajistí bezproblémový chod pevného disku. Dále je potřeba disk zformátovat. Toto se provádí v Menu Setup, Harddisk, příslušný disk (pokud je připojen pouze jeden, měl by být Master) a Format. Linux je mistr ve formátování, 40GB mu trvalo 30 sekund! Poté je disk připraven nahrávat video nebo rádio vysílání, ukládat ze sítě další hratelné soubory (MP3) nebo pořízené soubory vytahovat ven a jistě přijdou i další funkce, které využijí HDD naplno.

V další fázi si naladíme přijímač a nastavíme satelity buď přes natáčecí zařízení nebo přes přepínač více LNB. Většina dalších činností již plně odpovídá práci se standardním satelitním přijímačem a vše je popsáno v návodu.

V poslední době se na Internetu objevila i neoficiální verze firmware od Dr. Matrixe (http://www.dutchsatellite.com/ucas_emu.zip), která je upravená Beta05 a je v ní i možno pro výukové účely dekódovat kanály bez nutnosti vlastnit originální či náhradní kartu. Soubor s klíči se pomocí FTP uloží na předem určené místo a všechny známé kanály, otevírané DS9 nebo FUN kartami v modulech či přijímačích k tomuto účelu upravených, se otevřou. Toto ale může být hlavní problém, o které se již dlouho diskutuje a který může vést k zákazu prodeje těchto přijímačů na území států, kde platí licenční politika na určité kódovací systémy (zvláště opatrní jsou němci). Podobný problém se již vyskytl v případě výroby a prodeje Magic CAMů, ale producenti věc vyřešili přesunutím výroby modulů do asijských zemí. V současné době je údajně v bezcelních skladech připraveno velmi velké množství přijímačů Dreambox. Výrobce s nimi chce zahltit trh dříve, než dojde k zákazu jeho výroby a nebo spíše prodeje (místo výroby je Čína). Již nyní se formuje několik týmů se specialisty na Linux, kteří budou zlepšovat stávající a vyvíjet nové aplikace pro tento přístroj. I v České republice se mi ozvalo pár znalců, kteří již nahlédli pod pokličku současného operačního systému a dá se říci, že nás čeká zajímavě se rozvíjející obor. Mám i zprávy, že se chystá český překlad prostředí.

Přijímač má ZATÍM velmi surové uživatelské rozhraní, i když v poslední verzi 1.02 existuje ENIGMA plug-in se zajímavým vzhledem. Samotný vzhled však ještě není důležitý, vzhledem k funkcím, které je potřeba dodělat, změnit či doplnit. Také her, které obsahuje současná oficiální verze, je málo a stále ubývají. Proč? Beta04 obsahovala 10 velmi zajímavých her včetně oblíbených Lemmings. Důvodem mohou být opět licence nebo i něco jiného. Také proto by se měly brzy objevit nástroje na kompilaci a přidávání vlastních programů do Linuxu v přijímači. Síťové rozhraní již nyní pracuje velmi dobře a spolehlivě. Nahrávání souborů, nastavení i přímé připojení na Internet nebo přes PC může rychle otevřít další možnosti a postupy.

Oficiální vývojový tým každý týden uvolňuje další a další verze firmware a jistě se necháme všichni překvapit, jaké novinky nám nabídnou. Zároveň doufám, že nezůstanou pozadu ani neoficiální vývojářské skupiny či jednotlivci, kteří doufám obohatí tento slibně se otevírající obor.