DreamBox (8.) a CryptoWorks

DreamBoxVe vašich ohlasech na články o přijímači DreamBox 7000S (dále jen DreamBox) se často objevuje dotaz ohledně podpory kódovacího systému CryptoWorks. Musí si český a slovenský divák si pořizovat modul CryptoWorks, nebo je už vyřešena podpora dvou čteček pro CryptoWorks?

Podobně jako ve Francii či Švýcarsku vznikl v našich krajích vývojový tým fanoušků digitálních přijímačů DreamBox. Cílem těchto týmů je vyvíjet nové softy, případně poupravit současné nejpopulárnější o místní specifika.

CS DreamBox Team se tak pustil do nelehkého úkolu - 'oživit' 2 čtečky karet pro u nás nejžádanější podporu kódovacího systému CryptoWorks. Tento kódovací systém používají české a slovenské platformy Czech Link, Slovak Link i UPC Direct. Jak se zdá, podařilo se.

Do DreamBoxu jsme zkušebně nahráli nový soft CSDBT2 z 1. března 2003 (stahovat jej můžete např. ze stránek www.satcity.nl.). Do horního slotu jsme vložili tzv. černou dekódovací kartu Czech Link (pozor! dává se kontakty dolů), naladili programy paketu Czech Link na družici EuroBird 1 (28.5E), kmitočet 12,607 GHz (polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4). Takřka okamžitě byly dekódovány zašifrované programy ČT1, ČT2 i TV Prima (program Galaxie Sport je placený).

DreamBoxStejně úspěšní bychom měli být i s dalšími verzemi originálních karet Czech Link i s kartami Slovak Link, či UPC Direct, a to v obou čtečkách současně.

ZÁVĚR
CS DreamBox Team tímto vyřešil přetrvávající problém českých a slovenských uživatelů digitálních přijímačů DreamBox. Uživatel si tak nemusí pořizovat modul CryptoWorks, nebo řešit problémy s výměnou karet v jednom slotu. V jednom slotu může mít např. Czech Link/Slovak Link a ve druhém např. kartu na UPC Direct. Zde je nutno podotknout, že CryptoWorks v těchto čtečkách je v blokovacím režimu. Při použití modulu Cryptoworks ve slotu CI by měl jít přijímat i třetí paket ve stejném systému, což jsme zatím během jednoho dne neměli možnost ověřit, jedná se o sw novinku z 1.března. Předpokládáme, že zkušení majitelé Dream Box v reakcích pod článkem sdělí více praktických zkušeností s tímto novým sw.

Parabola.cz
3.3.2003