Dreambox (13.) - záznam pořadů

DreamBoxNa přijímači Dreambox DM7000-S (dále jen Dreambox) můžeme nejenom programy sledovat a dekódovat, ale vysílané programy můžeme také i zaznamenávat. Nedávno jsme Vám představili možnost záznamu pořadů přes síť na HDD v PC, dnes se pojďme podívat na záznam pořadů na hard disk, který se dá vestavět přímo do přístroje Dreambox.

HARD DISK (HDD)
Vzhledem k tomu, že k problematice harddisků v Dreamboxu dostáváme stále se opakující dotazy, pokusme se ve stručnosti shrnout uvedenou problematiku: Samotný Dreambox byl dříve u prodejců se satelitní a anténní technikou nabízen bez HDD, ale dnes už většina dobrých prodejců za příplatek nabízí k Dreamboxu i vyhovující HDD. Teoreticky by Dreambox mohl pracovat s jakýmkoliv diskem, praxe je však jiná. HDD pro použití v Dreamboxu by měl splňovat určitá kritéria: u původní originální série bez příslušných úprav by měl mít přídavný HDD nízký odběr proudu a jen 5400 otáček/min. S HDD s vyššími odběry starší Dreambox mohl mít problémy, včetně disků s rychlostmi 7200 ot./min. Dnešní praxe je taková, že u "starších" přístrojů, které byly opraveny tzv. opravným balíčkem byla rozšířena možnost použití i jiných HDD i se 7200 otáčkami/min.
Všechny současně prodávané přístroje Dreambox jsou již upraveny a fungují spolehlivě s různými HDD s kapacitou od 30 po 250 GB. Pozor, ne však se všemi modely. Uživatelům a novým majitelům Dreambox je doporučeno používat pouze osvědčené a testované HDD, které mají nižší proudový odběr. Nejlepším řešením je samozřejmě zakoupit otestovaný Dreambox i s vestavěným HDD a nainstalovaným sw. Z nejčastěji používaných HDD jsou doporučené Maxtor a WD. Při použití vlastních netestovaných HDD uživatel může mít pozdější problémy se samotným DB, ale reklamace nemusí být vždy uznána v rámci záruky.

ZÁZNAM POŘADŮ
Na vestavěný HDD můžeme zaznamenávat jak televizní, tak i rozhlasové programy. Ovládací panel 'videorecordéru' vyvoláme stisknutím tlačítka VIDEO. Samotný pořad pak zaznamenáme stiskem tlačítka s červeným bodem (označený 'RADIO'). Ukončit zaznamenávání pořadu lze stiskem tlačítka se symbolem čtverce (ozn. 'TV').

SPRÁVA ZAZNAMENANÝCH POŘADŮ
Zaznamenané pořady nalezneme v menu DREAM - SOUBORY - ZAZNAMENANÉ POŘADY. Ve výpisu zaznamenaných pořadů se můžeme pohybovat na DO šipkami nahoru a dolu. Samotné přehrávání zaznamenaného programu lze vyvolat stiskem tlačítka OK.

Jednotlivé záznamy můžeme i vhodněji přejmenovat. K tomuto účelu slouží červené tlačítko, program se nás zeptá, co chceme se záznamem provést (přejmenovat, smazat atd.). POZOR! Změna názvu má vliv POUZE na přehled ZAZNAMENANÉ POŘADY! Soubory na HDD ponesou stále původní název.

KONVERZE SOUBORŮ
Samotné pořady jsou zaznamenané v adresáři 'hdd/movie' a mají příponu 'ts'. Pokud je pořad delší než 1 GB, jsou rozděleny na další soubory *.ts.001, *.ts.002 atd.

Všechny soubory s pořadem můžeme přesunout do připraveného adresáře na HDD v PC přes síť. Šikovným programem 'DS.JAR' můžeme rozdělené soubory spojit do jediného a převést na MPG soubor a pak můžeme pořad vypálit na DVD. Pokud se jedná o film, není problém na internetu stáhnout české či slovenské titulky. K přehrávání pořadů s titulky můžeme doporučit programy BSPlayer a ViPlay. Titulky lze s filmem synchronizovat např. programem Subtitle Workshop.

ZÁVĚR
Představili jsme vám několik základních možností se záznamem a konverzí nahraných pořadů. Existuje nespočet dalších, neméně šikovných utilit, které lze použít pro další manipulace se zaznamenanými pořady. Uvítáme Vaše zkušenosti pod tímto článkem.

Dřívější články o Dreambox zde.

Parabola.cz
30.4.2003