Dreambox (14.) - změna vzhledu

Řada nových programů a utilit, které instalujete do Vašeho oblíbeného operačního systému (Linux, Windows či jiný) nabízí uživateli si přizpůsobit vzhled programu k obrazu svému. Do podvědomí uživatelů počítačů se už vžilo anglické pojmenování - 'skin'.

S tzv. skiny se uživatelé mohli setkat např. v oblíbených přehrávačích souborů MP3 - WinAMP/FreeAmp. Možnosti změny vzhledu se staly takřka přes noc hitem a již dnes je mj. možné u většiny prohlížečů webovských stránek si upravit vzhled. Tato atraktivní možnost se dostává i k uživatelům populárního digitálního přijímače Dreambox DM-7000S (dále jen Dreambox). Jednoduchým způsobem je možné 'nastartovat' přijímač s novým designem menu.

DreamBox, změna vzhleduCo k tomu potřebujete? Pro základní seznámení se změnou vzhledu OSD nám postačí Dreambox s nahraným EMU softem Traveller či Ronald. Na dálkovém ovladači stiskněte tlačítko DREAM (pod tlačítky Bouquet). Z menu vybereme Setup (Nastavení), z nabídky pak vybereme SKIN. Pokud máte štěstí a v softu byl 'přibalen' nějaký skin, zobrazí se jejich seznam (viz obrázek; zde je zobrazen skin Bluenigma Big) . Šipky nahoru/dolů na dálkovém ovladači vybereme požadovaný skin. Výběr potvrdíme stiskem zeleného tlačítka (SAVE/ULOŽIT). Pro načtení nového rozhraní je zapotřebí receiver restartovat. V menu DREAM pro tyto účely nalezneme položku SHUTDOWN. Po chvíli přijímač zapneme a mělo by se objevit jiné grafické rozhraní.

Do Dreamboxu můžeme pochopitelně dohrát další skin(-y). Na internetu nalezneme řadu stránek se skiny pro Dreambox. Snad nejlepší kolekci nabízí webovská stránka http://dreambox-skins.de.vu/ . Všechny dostupné skiny jsou v příkladech zobrazeny, takže si můžete z uvedené stránky stáhnout skutečně jen ty, které se Vám budou líbit.

DreamBox, změna vzhledu

Na ukázkovém snímku je zachycen V9 Skin.

DreamBox, změna vzhleduUkázkový snímek je s aktivním skinem Skully3beta Skin.

KAM SOUBORY NAHRÁVAT?
Stažené soubory se skiny je potřeba nejprve dekomprimovat ('rozbalit'). Ve většině případů je přibalen i soubor s pokyny, jak nainstalovat skin. Soubory *.esml a *.info přenesemem pomocí FTP do adresáře /var/tuxbox/config/enigma/skins/. Pro obrázky je nutné vytvořit vlastní složku ve /var/tuxbox/config/enigma/pictures/. Název složky je nutné dodržet podle pokynů v přiloženém souboru.

PROČ MĚNIT VZHLED (SKIN)?
Různé skiny přinášejí odlišné rozmístění textů a grafických symbolů na obrazovce. Je proto zapotřebí si vyzkoušet některé z nich a používat ten, který bude uživateli nejvíce vyhovovat. Jestliže některé skiny jsou v informacích při přepínání programů značně jednoduché, některé uživateli poskytují vyšší komfort, např. i informací o použitém kódovacím systému.

Dřívější články o Dreambox zde.

Parabola.cz
20.6.2003