Dreambox (16.) - nová verze

V dnešním dílu našeho seriálu o populárním multifunkčním přístroji Dreambox DM-7000S (dále jen 'Dreambox') Vám představíme novinky Dreamboxu nikoliv softwarové - tentokrát hardwarové.

Německá firma Dream Multimedia TV, výrobce populárních modulů Magic a přijímače Dreambox, zlepšuje a zdokonaluje své výrobky (?). O nových verzích modulů Magic jsme již na stránkách Parabola.cz již dříve referovali, dnes se pojďme podívat, s čím novým přichází výrobce u přijímače Dreambox.

Dreambox je na trhu už ve třetí modifikaci. První verze obsahovala několik zásadních nedostatků ve zdroji. Receiver navíc obtížně přijímal symbolové rychlosti (SR) pod cca 8000 Ms/s. S připojeným hard diskem byly často problémy - nemožné bylo pořízení záznamu TV/R programů ze stanic s nižší symbolovou rychlostí. Pro příjímač se doporučoval disk s nižším odběrem proudu.

Druhá verze Dreamboxu, která se na trhu objevila v prvních měsících t.r. obsahovala několik menších úprav. Uživatelé, kteří si zakoupili Dreambox dříve (první verzi), dostali 'opravný balíček' se sadou součástek pro úpravu zdroje a zlepšení parametrů přístroje (tunerová část). Solidní firmy nabídly pro první verzi Dreamboxů úpravy zdarma. I po těchto úpravách některé problémy se zdroji stále přetrvávají a všeobecně se očekávalo, co nabídne nová, v pořadí již třetí verze Dreamboxu. U některých přístrojů novějších verzí bylo pro lepší čitelnost displeje použito místo modrého plexiskla displeje plexisklo průhledné.

Třetí - a aktuální - verze přináší změny, které jsou patrné na první pohled. Výrobce změnil barvu LCD displeje, ke kterému přicházelo od uživatelů snad nejvíce připomínek. Původní modrý, méně čitelný displej, byl nahrazen žlutooranžovým, který by měl být čitelnější na větší vzdálenost. V podstatě ale došlo jen k výměně LED diod, které osvětlují panel displeje a výměnu plexiskla displeje za průhledné. V řadách zájemců a uživatelů se objevily různé názory. Některým by vyhovoval dřívější modrý displej, někteří uvítali výraznější žlutooranžový. Faktem však je, že při vzdálenosti diváka od přístroje 2 - 3 metry se čitelnost informací na displeji příliš nemění i při různé barvě. Jsou u nového modelu i jiné změny a úpravy?

Ve skutečnosti zřejmě nedošlo k zásadním hw změnám v konstrukci přijímače, či zdroje Dreambox, obecně se dá říct - očekávejmě spíš vylepšení sw verzí pro tento přístroj. Nadále platí pravidlo, že pokud chcete používat HDD v přístroji DB, použijte HDD raději nízkootáčkový, hlavně však s co nejmenším odběrem, problémy s napájením se dají řešit i přídavným zdrojem, např. zdrojem pro externí HDD k PC. V nové verzi DB je použito lepší chlazení zdroje a přístroje, což však není řešení definitivní.
Dá se pochopit, že hardwarová změna pro výrobce přináší potřebu určitého času pro kompletní změnu konstrukce napájení i jiných součástí přístroje. Zájemci o "nový" model Dreambox, propagovaný výrobcem i nabízený prodejci, by měli počítat spíš s variantou minimálních změn. Kosmetické a sporné úpravy čitelnosti displeje zatím nezaručí např. správnou funkci přístroje s použitím HDD, což může být v mnoha případech výraznějším problémem, který stále není dořešen.

ZÁVĚR
Německý výrobce Dream Multimedia TV uvedl na trh novou, v pořadí již třetí verzi přijímače Dreambox. Je skutečně lepší? Máte bližší zkušenosti?.

Dřívější články o Dreambox zde.

Parabola.cz
7.7.2003