Dreambox (18.) - úprava zaznamenaných pořadů

Multifunkční přístroj Dreambox DM-7000S (dále jen 'Dreambox') umožňuje nejen příjímat televizní a rozhlasové programy ze satelitu, ale i pořizovat nahrávky ze satelitních stanic na HDD v Dreamboxu, případně přes síť na HDD v PC. Po čase se může stát, že máme pořady zaplněn celý disk. Je tedy na čase data zredukovat - vybrat jen ty části programů, které opravdu chceme.

Na Vaše četná přání jsme proto sestavili jednoduchý návod, jak upravit pořady, které jste si zaznamenali na HDD. Při výběru software pro tuto činnost jsme preferovali freeware, případně shareware.

SOFTWARE
 

PŘENOS SOUBORŮ Z DREAMBOXU DO PC
Na HDD v počítači si vytvoříme složku s libovolným jménem. Zároveň si ověříme, zda na danném diskovém oddílu máme dostatek volného místa. K přenosu souborů z Dreamboxu do PC použijeme některého FTP klienta - např. WS_FTP či Windows (Total) Commander. Předpokládáme, že máte na počítači správně nakonfigurovánu síť a FTP klienta (adresa např. 192.168.0.2, jméno root, heslo dreambox).

Pokud máte ze stejného programu, který nevysílá EPG, nahrávek více, zobrazte si na Dreamboxu nejprve seznam zaznamenaných pořadů, dole se zobrazuje jméno souboru a velikost. Podle informace o velikosti souboru budeme mít jistotu, že na disk do PC budeme přenášet správné soubory. Pokud má zaznamenaný pořad větší velikost než 1GB, je pořad rozdělen do několika další souborů, přičemž první se jmenuje 'nazev_stanice - porad.ts', další pak 'nazev_stanice - porad.ts.000', 'nazev_stanice - porad.ts.001' atd. Pomoc FTP klienta přeneseme do PC do vybrané složky všechny soubory s pořadem (doba přenosu je mj. závislá na rychlosti zápisu na disk v PC).

DEMULTIPLEXOVÁNÍ
Nyní použijeme program Prodejt X (DS.JAR). Pro jeho činnost je zapotřebí Java JDK/J2RE ve verzi 1.2.2 a vyšší (viz www.sun.com). Pokud máme nainstalovanou např. plnou verzi prohlížeče Opera, není potřeba již nic dalšího instalovat. Pokud instalace Javy proběhla úspěšně, poklepáním na soubor 'ProjectX.jar' se spustí program Project X. Jelikož ovládání programu Project X je nestandardní, popíšeme si podrobněji nejdůležitější kroky: vybereme kartu 'files' a vybereme složku, kde máme uložené naše TS soubory - autoload dirs + (1). V případě, že budeme nějaké soubory ve složce mazat, použijeme aktualizaci výpisu souborů - refresh list (2). Nyní vybereme složku, kam budeme ukládat výsledné soubory (může to být jiná složka i na jiném diskovém oddílu, je nutné mít k dispozici zhruba o něco větší prostor na disku, než zabírají soubory, které jsme si přenesli z Dreamboxu).

Nyní vybereme nový projekt '+' (4) a přidáme soubory z pravé části, výběr potvrdíme poklepáním na '<'. Vybrané soubory musí být ve výpisu vlevo ve správném pořadí (tak, jak na sebe soubory navazují). Úprav docílíme výběrem souboru zleva a šipkou nahoru (6) či dolu (7).

DreamBox

S pořadem se zaznamenávají nejen všechy zvukové podnosné ale i teletextové stránky. Má-li pořad titulky, můžeme na kartě 'teletext' vybrat (8) číslo stránky na které jsou tzv. skryté titulky.

DreamBox

Nyní přikročíme k samotnému demultiplextování, čímž oddělíme video, zvuky a teletextová data. Na kartě 'main' vybereme 'demux' (9) a pak klikneme na 'GO' (10). Pokud jsme na kartě 'out' nenastavovali maximální velikosti souborů, vznikne nám jeden video soubor (s příponou MPV), jede na více audio souborů (přípony MPA) a titulky.

DreamBox

MULTIPLEXOVÁNÍ
Vybereme si audio soubor, který chceme už jen používat, ostatní smažeme. Spustíme program TMPG Enc a v menu Soubor nalezneme položku 'MPEG nástroje'. Na první kartě máme Jednoduchý multiplex, což umožňuje 'spojit' video soubor s jediným zvukem, budeme-li jich přidávat zvuků více, použijeme kartu 'Multiplex'. Budeme uvažovat, že jste si zaznamenali film, který chcete mít jen např. s anglickým zvukem, proto nám postačí 'Jednoduchý Multiplex', kliknutím na tlačítko Hledat u Video vstupu vybereme soubor MPV, který jsme předtím demultiplexovali programem Project X (DS.JAR). Vybereme k video souboru i žádaný zvuk (kliknutím na Hledat u Audio vstupu). Nakonec vybereme složku, kam uložíme výsledný soubor (Výstup).

DreamBox

Po několika málo minutách (záleží na rychlosti zápisu disku a velikosti dat) nám vznikne soubor MPEG.

ÚPRAVA SOUBORU
Nyní přikročíme k poslednímu - zřejmě nejdůležitějšímu kroku - úpravě záznamu. Nahráli jste si film, který na začátku či na konci obsahuje program, který tam nepatří? Není nic jednoduššího, než se zbytečných částí zbavit! K tomu budeme potřebovat program 'MPEG2Cut'. V menu programu 'File' vybereme 'Open' a otevřeme náš MPG soubor, šipkou vlevo budeme přehrávat záznam, v okamžiku, kdy film začíná klikneme na '[' (11), na konci záznamu pak klikneme na ']' (12) zvolený úsek uložíme v menu File výběrem 'Save Selection'.

DreamBoxStejný postup můžeme zvolit i v případě, že se nachází reklama např. v průběhu filmu. V takovém případě nám postupně vznikne několik MPG souborů. V jeden je spojíme opět programem Project X (DS.JAR). V podstatě jde o stejný postup jako v případě demultiplexování, jen u čísla 9 vybereme MPG.

Upravené MPG soubory si můžeme dále přehrát - buď pomocí programu Windows Media Player či v některém lepším - např. ViPlay či BSPlay, které si dokáží poradit i s titulky v mnoha formátech. Titulky k filmu si pak můžeme stáhnout např. ze stránek dvd.box.sk .

Soubory MPG Dreambox dokáže přehrát. Problém je jen ve velikosti souboru (max 2 GB). Pro přenos souborů do Dreamboxu doporučujeme program ftp.exe, který je součástí systému Windows. Vybereme Start - Spustit a napíšeme 'ftp 192.168.0.2' (za předpokladu, že 192.168.0.2 je adresa Vašeho Dreamboxu). Poté napíšeme jméno (root), heslo (dreambox). Pak nastavíme aktuální složku 'cd /hdd/nove' (za předpokladu, že složka 'nove' existuje, jinak je potřeba ji vytvořit).

ZÁVĚR
Představili jsme Vám jednu možnost, jak využít (upravit) zaznamenané pořady z Dreamboxu. Možností dalších úprav je mnoho (např. vypálení na CD v Div X či na DVD), stejně tak existuje i řada zajímavých programů pro práci s videosoubory. Budeme se těšit na Vaše zkušenosti.

Poznámka: K tomuto článku nás inspirovaly návody na multidec.wz.cz, kde naleznete i některé zde popisované programy, ostatní lehce vyhledáte např. na www.google.com .

redakce
Parabola.cz

22.9.2003