Dreambox(22): Nový setting editor od výrobce

Uživatelé multimediálního receiveru Dreambox si mohou vybrat z několika editorů settingu. Nejoblíbenější je zřejmě "neoficiální" editor DreamBoxEdit, který vyniká spoustou nastavení a jednoduchým ovládáním. Existuje i setting editor DreamEdit od výrobce Dreamboxů - Dream Multimedia TV (DMTV). Editor výrobce si uživatele nezískal, neboť DreamEdit nebyl kvalitní (mj. byl nepřehledný a omezený možnostmi nastavení).

Výrobce DMTV proto v loňském roce vyhlásil soutěž na nový setting editor pro Dreamboxy. Programátoři se tak mohli předvést, co umí, navíc si zasoutěžit i o řadu hodnotných cen. Vítězný projekt na setting editor pak bude financován přímo DMTV.

Koncem října loňského roku vypršel termín od DMTV a koncem prosince 2003 stihl výrobce představit vítězný projekt - DREAM Bouquetter je nový oficiální setting editor pro Dreamboxy.

Nový setting editor DREAM bouquetter vypadá zajímavě. Pojďme si jej blíže představit.

Charakteristika setting editoru DREAM bouquetter: čtení a zápis settingu ve formátu pro Enigmu, Neutrino a LCars/DVB2000 s možností konverze přes FTP nebo HTTP. Import dat ze serveru SatcoDX (*.sdx) s možností stažení přímo z internetu. Podpora Drag-and-Drop, možnosti vkládání transpondéru, PIDů, mnoho možností třídění programů (podle transpondérů, provozovatele či typu). Vyhledávání programů v settingu aj.

setting editor DREAM bouquetter
Setting editor DREAM bouquetter je v současné době ve verzi 1.2 a je jen v němčině. Podle stránek autora programu se již připravuje multijazyčné menu programu.

Na obrázku vidíte snímek z editoru DREAM bouquetter. Co znamenají jednotlivé ikonky? 'Service laden' - otevření/přenos settingu z PC/Dreamboxu, 'Service speichern' - uložení/přenos settingu do PC/Dreamboxu, 'SatcoDX Import' - přenos tabulek ze serveru SatcoDX, 'Extras' - možnost smazání všech datových služeb, prázdných transpondérů, prázdných DVB bouquetů a uživatelských bouquetů. 'TVgenial' slouží pro propojení s editorem TV genial (časovač). Menu 'Einstellungen' slouží pro nakonfigurování až 4 možností přenosu settingu (přes FTP, HTTP či COM porty).

Ve druhém řádku ikon nalezneme několik způsobů třídění programů: vyhledání programů podle jména, výpis všech programů, všech programů ale bez paketů atd. Nakonec je zde i možnost zobrazení jen televizních, rozhlasových či datových služeb. Dále zde můžeme vytvářet nové pakety ('neues Bouquet anlegen') či je i mazat ('ausgewählte löschen').

V samotné levé části programu se pak zobrazují programy v settingu, napravo pak možnost výpisu paketů, TV, R stanic či naprogramovaných pořadů.

ZÁVĚR
Německý výrobce Dream Multimedia TV představil svůj nový setting editor DREAM bouquetter, který nahrazuje původní DreamEdit. Velkou výhodou programu jsou bohaté možnosti třídění programů, až 4 možné různé konfigurace programu a import dat ze serveru SatcoDX. Jedinou - a pro mnohé uživatele dost zásadní - nevýhodou je německé prostředí programu. To platí zatím. Program se velmi rychle vyvíjí a snad již brzy bude k dispozici program alespoň v angličtině.

DREAM bouquetter je šířen zdarma ve dvou verzích - v 'universální' verzi (Bouquetter), kterou lze použít jak pro DBox2 a Dreambox, tak i ve verzi jen pro Dreambox (DreamBouquetter). Obě verze programů si můžeme stáhnout z domovských stránek www.bouquetter.de .

redakce
Parabola.cz
12.1.2004