Dreambox(24): Plug-iny pro Dreambox

V poslední době mohou uživatelé multimediálního přístroje Dreambox najít na internetu řadu velmi povedených EMU firmware, stejně tak i nespočet zajímavých plugin, které dále rozšiřují možnosti populárního přijímače. V dnešním dílu jsme se vám rozhodli představit 3 vybrané pluginy, které mohou být zajímavé i pro náročnější uživatele Dreamboxů.

EPG DB - LEPŠÍ EPG PRO TV PROGRAMY
Nejste spokojeni s velmi kvalitním EPG (= elektronický programový průvodce), který mj. brilantně funguje i na české pay-tv UPC Direct? Chcete více? Řešením je plug-in EPG DB.

Plugin EPG DB přináší podrobné informace o televizním programu na několik dní dopředu u provozovatelů platforem, které užívají technologii Media Highway (C+ France, Digital+, Canal Digitaal, Sky Italia, Cyfra+).

Plugin pro Dreambox - EPG db

Jak to celé funguje: Nakopírujte přes FTP do Dreamboxu soubory "epgdb_lk.so", "epgdb_lk.cfg" do složky ‘/var/tuxbox/plugins’. Soubor "epguiu.conf" můžete zeditovat v řádku "epgFileName=/hdd/epg.dat" určujeme, kam se bude EPG ukládat (v našem ukázkovém případě na hard disk). Poté soubor uložíme do adresáře "spallared", který vytvoříme ve složce "/var".

Plugin pro Dreambox - EPG db

Kde se vysílají data MHP pro EPG:

 
Paket družice kmitočet pol. SR FEC
Canal+/Canal Satellite France Astra 19.2E 12,363 V 27500 3/4
Canal Digitaal Astra 19.2E 12,515 H 22000 5/6
Canal Satelite Digital Astra 19.2E 11,508 V 22000 5/6
Sky Italy Hot Bird 13E 12,054 H 27500 3/4
Cyfra+ Hot Bird 13E 10,719 V 27500 3/4Pokud instalace pluginu proběhla v pořádku, najdeme pod modrým, příp. žlutým tlačítkem novou položku v menu. Nyní se zde objeví nová položka "EPG gui". Potvrdíme OK a pokud máme aktuálně navolen některý z kanálů v tabulce (viz výše), můžeme načíst EPG - modré tlačítko (UTILS) a pak "Download now", "GO". Po chvíli se načte aktuální televizní program. U platformy Canal+ France se načetl program na 72 stanic. Nyní si v seznamu vybereme stanici, povrdíme stiskem OK a můžeme listovat v programu na několik dní dopředu.

Poznámka: tlačítkem "GRID EPG" vyvoláme informace o aktuálním a následujícím programu pro všechny stanice provozovatele.

FEEDSHUNTER - VYHLEDÁVÁNÍ PŘENOSOVÝCH KANÁLŮ
Dreambox se dá použít i pro vyhledávání přenosových kanálů. K tomuto účelu slouží plugin "Feedshunter".

Instalace: nakopírujte všechny soubory feedshunter.* opět do adresáře ‘/var/tuxbox/plugins’. V menu pluginů (modré, příp. žluté tlačítko) se objeví nová položka "Feeds Hunter".

Plugin pro Dreambox - FeedsHunter

Jak to celé funguje: nalaďte si některou družici, kde chcete vyhledávat přenosové kanály (zajímavé jsou družice Eutelsat W2, W1, NSS 7) a aktivujte plugin. V prvním řádku zadejte kmitočet, od kterého bude Dreambox skenovat (vyhledávat), ve druhém do kterého kmitočtu bude skenovat. Ve třetím řádku zadáte SR (symbolovou rychlost), kterou při vyhledávání bude používat (nejčastěji se u přenosových kanálů používá SR 5632 a 6111), v řádku "Step scansione" určíte po jakých krocích bude Dreambox vyhledávat. A poslední pátý řádek je jasný - zde zadáte polarizaci, kterou při skenování bude používat. Zeleným tlačítkem spustíte vyhledávání, červeným ukončíte plugin.

Plugin pro Dreambox - FeedsHunter

DVB LOGGER - PLUGIN PRO LOGOVÁNÍ INSTRUKCÍ
Poslední utilitu - plugin pro Dreambox snad není potřeba blíže popisovat. Slouží pro logování instrukcí mezi přijímačem a kartou. Uživatel doposud mohl používat Season interface, teď má v ruce (v Dreamboxu) silný nástroj pro získávání EMM dat. Popis instalace: nakopírujte soubory logger.* do adresáře ‘/var/tuxbox/plugins’. V menu pluginů (nejčastěji modré, příp. žluté tlačítko) se objeví položka "DVBLogger :: 2.0".

Plugin pro Dreambox - DVB logger

Tlačítkem START (modré tlačítko) spustíme zápis 50 EMM dat do zvoleného adresáře (podle nastavení souboru "logger.conf").

Plugin pro Dreambox - DVB logger

Možnosti využití a použití pluginu DVB logger necháme pro vaše samostudium.

Multimediální satelitní přístroje Dreambox jsou připraveny na nainstalování dalších doplňkových programů (plugin), které rozšíří možnosti využití Vašeho Dreamboxu. Nedávno jsme Vám představili první 3 zajímavé pluginy pro Dreambox, dnes se podíváme blíže na další trojku - tentokrát se dočkají zájemci o informace o počasí, též o systémové informace Dreamboxu a nakonec si zalistujeme kalendářem.

Na konci článku tentokrát neuvádíme link, kde je možné stáhnou následující pluginy. K popisu těchto pluginů jsme použili poslední image SF Teamu v.3.1. Využili jsme možnosti stažení pluginů Dreamboxem přímo z internetu. K tomu je zapotřebí nainstalované internetové připojení k Dreamboxu (na Dreamboxu v nastavení sítě uvedeme u položek "nameserver" i "gateway" IP adresu počítače (např. 192.168.0.1), poté nastavíme (ve Win XP) sdílení připojení.

Pluginy si pak můžeme k nainstalování vybírat z menu Nastavení - External Addons - Download Addons. Po vybrání pluginu se začne stahovat. Stav stahování souboru se zobrazuje textově i graficky, po stažení se Dreambox zeptá, zda má program nainstalovat. Po úspěšném stažení se zobrazí závěrečná informace o instalaci (úspěch, neúspěch).

WeatherWEATHER - JAKÉ JE POČASÍ?
Zajímá Vás, jaké bylo (je) počasí na různých meteorologických stanicích v České republice a též v zahraničí? Nainstalujte si plugin Weather a můžete získávat informace o počasí z řady míst v ČR a v zahraničí. K načítání aktuálních informací o počasí je pochopitelně nutné internetové připojení.

Jak to celé funguje: Plugin Weather nalezneme, jako obvykle, pod žlutým tlačítkem. Pokud jsme připojeni k internetu, můžeme si spustit plugin Weather. Nejprve nám nabídne město pro které chceme informace o počasí a poté nám Dreambox zobrazí všechny dostupné informace v textové podobě včetně znázornění počasí pomocí grafického symbolu (viz. obrázek).

SYSINFO - NENÍ MŮJ DREAMBOX NEMOCNÝ?SysInfo
Máte problémy s Dreamboxem, či chce získat více technických informací o přístroji? Nainstalujte si plugin SysInfo, který nabízí celkem 8 základních položek - Dreambox Infos, Filesystem, Kernel Message, CPU Info, Procedures, Devices, Memory RAM, Memory FLASH.

Jak to celé funguje: plugin nalezneme opět pod žlutým tlačítkem s celkem osmi základními položkami. Vyberte si z nabídky ty informace, které Vás zajímají šipkami nahoru/dolu a poté potvrďte 2x stisknutím tlačítka OK na dálkovém ovladači.

Zobrazí se cenné informace o Dreamboxu, HDD a paměti. Z těchto informací můžeme i analyzovat chování Dreamboxu. Interní flash paměť není nekonečná a po nainstalování jednoho či dvou větších pluginů do interní paměti může být Dreambox nestabilní (pro instalaci více pluginů doporučujeme použít použít externí zařízení - HDD, USB).

SysInfoNa následujícím obrázku jsou zachyceny informace z pluginu SysInfo - nabídka "Dreambox Infos".

Plugin SysInfo je určen nejen pokročilým uživatelům Dreamboxu, ale i začátečníkům, kteří neovládají základní příkazy Linuxu.

TuxCalTUXCAL - POTŘEBUJETE K RUCE KALENDÁŘ?
Plánujete si schůzku či potřebujete mít přehled o dnech v měsíci? Pro tyto účely - a nejen pro ně - je tu utilitka TuxCal, tedy "klasický" jednoduchý kalendář.

Jak to celé funguje: Po instalaci pluginu TuxCal jej nalezneme tradičně pod žlutým tlačítkem.

V kalendáři se můžeme pohybovat - šipky vlevo/vpravo umožňují pohyb v kalendáři po měsících, šipky nahoru/dolu zase po letech.

 

 

redakce
Parabola.cz
28.3.2004