FUN karty a
programy na přenesení VLASTNÍCH programů do procesorů ATMEL a pamětí 24C64, 128, 256, 512,1024....

K programování FUN karet (Atmel) je potřeba FUN programátor. Ten se připojuje na paralelní port PC - dokonce stejným kabelem jako tiskárna - kabel musí být obousměrný - tzv Bitronics.

Novinkou pro plnění karet s libovolně velkou EEPROM je FunProm Remake 3.0, který byl znám z dřívějška, ale uměl v minulých verzích jen 64kb. V této novince je vše jinak a zvládá extermí EEPROM až do výše 2048kb, což je na současný trh plně dostačující.

Procesor necháme na AT90S8515 (to je srdce FUN karty) a vybereme pouze paměť podle karty (pokud někdo přesně neví, jak velkou má jeho karta, může zkusit moji sekci Co je to za kartu). Pokud má PC více paralelních portů, je možné vybrat ten, na kterém je FUN programátor připojen.
Pak otevřeme příslušné soubory pro Flash a Ext. eeprom, abychom programu oznámili, co do karty chceme poslat. Provedeme výmaz karty červeným tlačítkem Erase, čímž zároveň dojde k rozpoznání a připojení procesoru. Pak už jen stačí stisknout tlačítko Program All a vlevo dole sledovat, jak se karta plní.

 

Starší program na programování FUN karet - FUN Magic 1.40 nyní i v české verzi, který je uživatelsky i graficky přítulný a také zvládá naplnit FUN kartu naráz pouze s FUN programátorem. Tomuto programu se věnuji na konci této stránky.

FUN Magic 1.40

Na Internetu se objevil (a mě ho poslal Jimmy Page - díky) nový program pro úplné plnění FUN karet FUN Magic 1.40, který umožňuje tyto karty naplnit najednou pomocí samotného FUN programátoru. Je to pohodlné a rychlé. Program je i graficky velmi hezky zpracován a jeho použití je VELMI jednoduché.

Po spuštění se objeví relativně přehledné okno. Na začátek si musíme nastavit programátor, jeho připojení a velikost paměti ve FUN kartě - to zvolíme přes Configuration - Apollo (to je FUN programátor v provedení, jaké prodávám). Objeví se přehledná nabídka, kde vybereme paralelní port a paměť :

a stiskneme Ok. Pokud na FUN programátoru svítí LED dioda, přesvědčíme o správnosti výběru LPT portu (samozřejmě u těch, kdo jich mají více) stiskem tlačítka "Power dowm Apollo" - dioda musí zhasnout.

Nyní jsme již připraveni na vlastní programování karty. Je samozřejmě potřebné si zajistit aktuální náplně - třeba z výše uvedeného zdroje - a rozbalit archiv na určité místo. Měli by být v něm alespoň dva soubory - pro FLASH a pro EEPROM. Stiskneme tlačítko Open v řádku Flash File - a najdeme na disku příslušnou náplň. Po stisku tlačítka Otevřít se název souboru s celou cestou objeví v řádku pod tlačítky.
Stejný postup použijeme i pro určení náplně paměti EEPROM . Po stisku tlačítka Otevřít se název souboru s celou cestou objeví v řádku pod tlačítky. Pokud se objeví nápis "Unknown eeprom format, nic se neděje, stiskněte tlačítko OK. Program pouze oznamuje, že nahraná data nebudete moci editovat - my zde potřebujeme pouze náplň dostat do karty.
!DŮLEŽITÉ!
Dříve než začneme kartu programovat, MUSÍME ji 2x vymazat tlačítkem .
Nejen že dojde k přípravě obvodů v kartě i programátoru, ale hlavně si program identifikuje typ procesoru v kartě. Na otázku odpovíme Ano. V prvním případě program zahlásí, že nenašel ani kartu ani programátor - to je NORMÁLNÍ. Kartu vymažeme ZNOVU a již dojde ke správnému rozpoznání programátoru, čipu a k jejich vymazání.
Nyní již můžeme zahájit vlastní programování tlačítkem a na pravé straně sledovat průběh vlastního programování -


Když programování dospěje ke zdárnému konci, objeví se informativní hláška :

!DŮLEŽITÉ! I při vlastním programování může dojít k selhání. Pokud k tomu dojde, je potřeba začít znovu VYMAZÁNÍM (i několikanásobným) karty.

Hodně úspěchů!