Programování PIC karet pod Windows XP
 

V poslední době se prosazuje na osobních počítačích operační systém firmy Microsoft - Windows XP, založený na jádru NT a 2000, které se sice stabilnější než 9x, ale ovládání periférií je odlišné. Proto některý SW nejede vůbec nebo má s komunikací s okolím problémy.

Můj známý, který dobře ovládá polštinu, objevil zajímavý program JGProg - OPĚT NOVÁ VERZE !  Je přímo napsaný, aby fungoval pod XP a také integruje do sebe několik programů dohromady - IC-Prog, WinPhoenix i některé další. Je to klasická plnička, která karty plní, nedokáže však jejich obsah modifikovat - což stejně většina z nás nepotřebuje,protože si vytváříme své náplně sami. Program je také v češtině, dá se vcelku dobře ovládat a je přehledný. I tak se jeho popisu budu věnovat podrobněji, neboť jeho kvality a užitná hodnost je vysoká a proto předpokládám jeho široké používání právě pod XP (ale i jinde, kde vyhoví zvláště svojí univerzálností).

Po spuštění se objeví :

Je potřebné na začátek provést nastavení programátorů a komunikačních parametrů - v záložce "Setup" - na spodním řádku je operační systém, podle kterého nastavíme parametry, které doporučuje autor v prostředním okně - pro XP použijte moje nastavení, které vidíte - je 100% funkční a prověřené (COM? použijte podle sebe):

Je vidět, že program by měl zvládat i FUN kartu, ale doporučuji používat spolehlivé programy popsané v sekci FUN karta.
Nyní si zvolte kartu nebo čip, který chcete programovat - - vše popisuji na DVA programátory - UniPipo a Phoenix, pro které je TAKÉ program napsán.

Celý postup budu demonstrovat na kartě PicCard 2 - 16F876 + 24C64. Vše je ale naprosto stejné i pro GoldWaferky nebo samotné PIC16F84(A). Zvolím si tedy v nabídce příslušný typ karty a nesmím zapomenout nastavit správnou velikost paměti - vpravo dole a stisknu šipku vedle "Otevři soubor" - objeví se nabídka "Otevři FLASH" a "Otevři Eeprom ext". Nejprve si zvolím "Otevři FLASH" a vyhledán si příslušnou náplň (PIC16F876.hex), v záložce FLASH si můžeme zkontrolovat obsah. Po té zvolím "Otevři Eeprom ext" a vyhledám příslušnou náplň paměti (24C64-EEPROM.hex). Opět mohu nahlédnout do záložky EEPROM ext, abych se přesvědčil o správnosti své volby.
Programování spustíme tlačítkem "Programuj"  , kde si z nabídky pod šipkou vybereme "Programuj Flash/Epp_int/Epp_ext/Cfg_bit". Objeví se upozornění, že máme zapojit sériový programátor (UniPipo) a až tak učiníme a vložíme kartu, stiskneme OK. Program naplní PIC 16F876 speciálním programem (Loader), který umožňuje plnit sériovou externí paměť EEPROM. Jakmile je hotov, upozorní nás, abychom připojili programátor Phoenix (funkce přepínačů nechat na Phoenix/3.54MHz). Vytáhneme kartu a odpojíme UniPipo, připojíme Phoenix a vložíme kartu. Teprve po té stiskneme tlačítko OK. Program naplní externí paměť (průběh lze sledovat v baru vpravo nahoře včetně adres). Potom se ohlásí, že potřebuje sériový programátor (UniPipo) na naplnění Flash hlavním programem pro komunikaci. Vytáhneme kartu, odpojíme Phoenix, připojíme UniPipo a vložíme kartu. Teprve po té stiskneme tlačítko OK. Program naplní PIC programem. Veškerou svoji činnost vypisuje ve spodním okně. Nejdůležitější je, když napíše "PIC WRITE OK", kdy nám oznamuje, že programování dopadlo dobře. Tím programování skončilo a máme též spolehlivé informace o jeho výsledcích. Veškeré nestandardní operace při programování hlásí ve spodním okně červeně. Pokud se během programování nevyskytne žádná červená hláška, bylo celé programování v pořádku.