První seznámení

Už dlouhá léta se snaží různí výrobci předhánět se v nových modelech a jejich funkcích a vylepšeních, mezi skutečnými znalci však stále ovládá první místo přijímač Dreambox, jehož funkce a možnosti už mnoho let stále překonávají i nejnovější modely ostatních snaživých vývojářů. Jenže právě model DM-7000 je technicky zastaralý i když prošel mnoha HW revizemi.

Nyní se však na trhu objevil nový přijímač Triple Dragon, který využívá všech výhod přijímače Dreambox (také ve valné míře vychází z jeho HW základu), ale poučil se z chyb, které Dreama provázejí už od začátku. Dovoluji si směle tvrdit, že se na trhu objevila nová jednička pro příjem satelitní televize, která opravdovým fandům udělá velkou radost a posune jejich koníček o notný kus dopředu.

Vznikne i nový seriál informací, kde se budu snažit přinášet všem (nejen vlastníkům tohoto přijímače) důležité i zajímavé poznatky o tomto přijímači i o dění okolo něj.

V této části Vás seznámím s přijímačem jako s technickým zařízením, které si můžete dobře prohlédnout a znalci již na první shlédnutí mohou posoudit výhody a možnosti této novinky.

Již když si odnášíte přijímač domů z prodejny (tímto chci poděkovat přátelům z firmy www.olmi.cz a www.omko.cz za zapůjčení přijímače a za podporu), vzbuzujete zájem a možná i obdiv všech, kteří vás potkají - všichni si však myslí, že si domů nesete oběd z thajské restaurace :-) - samotná krabice s příjemným držátkem (dnes už povinný standard balení výrobků spotřební elektroniky) je vyzývavá a objemná - 47x38x14 cm.

Její rozměr však hodně napoví příznivcům úhledných věží domácí elektroniky - "Vážení přátelé, ANO" - je tu přijímač se standardní šíří věžových komponent 43 cm a hloubkou 31 cm, takže krásně zapadne (i svými hranatými tvary) do vaší věže domácí aparatury, kde bude svojí výškou 8 cm dominujícím prvkem (hlavně díky rozměrnému a dobře podsvícenému i čitelnému displeji - ale o tom později).

Když krabici otevřete a vytáhnete z ní všechny komponenty - zůstane vám na stole:

přijímač, dálkový ovladač a do něj dvě AAA baterie, napájení kabel k pevnému disku (dále jen HDD - není součástí dodávky) se šroubky na jeho upevnění a napájecí šňůra. Na obrázcích vidíte i tzv. Dračí ocas - je to redukce ze zadního systémového konektoru na USB - a právě interní USB, vyvedené v zadní části přístroje - to je to jediné, co mi ze začátku chybělo. Tato redukce se prodává samostatně a doporučuji všem skalním fanouškům si ji pořídit, neboť právě USB s možností připojení tzv. Flash disků dokáže pozvednout funkcionalitu přijímače o skok výše. Není však nezbytnou nutností, což nemohu říci práce o HDD - bez něj je přijímač jako auto bez rádia - také vás doveze, kam budete chtít, ale neužijete si tolik zábavy a poučení... Doporučuji všem, aby při koupi tohoto přijímače zainventovali ještě nějakou tu tisícikorunu i do HDD, nejlépe Triple Dragona už s HDD zakoupit, neboť jeho neodbornou montáží byste mohli ztratit záruku na celý přístroj.

Po otevření přístroje se nám naskytne přehledný pohled na střeva uvnitř - již na první pohled zaujme velký, silný a hlavně oddělený zdroj, který slibuje dostatečný výkon při krmení nejen přijímače, ale i CAM modulů a hlavně HDD.

Je to klasický počítačový zdroj včetně konektoru na připojení 230V, opět mi tu chybí maličkost - síťový vypínač, neboť při některých specializovaných činnostech (např. při zavádění nového firmware) je nutné přístroj od 230V odpojit.

Všechny jeho součástky jsou kvalitní a i jeho zpracování je dobré - jsem však detailista a opět jsem našel malinkou vadu - pojistka je pevně připájena na základní desku zdroje, takže její výměna není zrovna snadná - což se běžně nedělá - vnitřní úchytky pojistek jsou běžnější - ale doufejme, že vyměňovat pojistku nebudeme muset a že v případě problému pojistka shoří dříve jak celý přístroj.

Připojení zdroje je na konektor, což skýtá dobrou možnost zdroj osamostatnit a popř. opravit či vyměnit. Zde vidím toto provedení jako velký klad včetně toho, že je okolo zdroje dostatek místa i větracích otvorů a že tím pádem dochází k dobré cirkulaci a odvodu teplého vzduch z větších a kvalitních výkonových součástek.

Základní stavební kamenem přijímače je procesor, jehož srdce tepe uprostřed základní desky přijímače v rytmu IBM a jehož výhody a možnosti už velmi dobře známe z předchozích přijímačů Dreambox. Další dobrou myšlenkou tvůrců jsou dva otvory v rozích u procesoru, které umožňují lehce přiklapnout i přídavný pasivní chladič - jakmile objevím vhodný typ, jistě dám všem vědět, protože pasivní chlazení tohoto zatěžovaného procesoru je vhodné zvláště kvůli jeho životnosti.

Zadní strana přijímače je osazena mnoha konektory a rozhraními, které umožní a usnadní začlenění přístroje do celé vaší Audio/Video sestavy - důležité je, že je zde nejen možnost připojení dalšího satelitního přijímače "za" tento, ale hlavně je tu i UHF konvertor, který mám umožní přivést signál sledovaného programu či záznamu po vaší domácí televizní rozvodné síti koaxiálním kabelem do ostatních televizorů. Audio a Video vstupů a výstupům dominují dva SCART konektory, z nichž vrchní nám umožní připojit TV všemi typy přenosů videa - Kompozit až po RGB.

Spodní SCART je možno připojit k dalšímu přístroji, které může A/V signál zpracovat - výstup z tohoto přístroje na připojenou TV je řízen automaticky nebo je možno jej manuální připojit nebo odpojit. Tuto funkci nezvykle zdvojuje u nezvyklá sada CINCH konektorů Video/Levá/Pravá, kde mám kromě výstupu pro připojení starších či různorodých přístrojů a zařízení také VSTUP a tím můžeme pouštět signály z připojených zařízení do TV - množství vstupů ocení zvláště majitelé televizích přijímačů, které mají pouze jeden SCART nebo málo jiných vstupů.

Dále se na zadní straně vyskytuje CINCH s ovládavým napájením 12V, které lze využít zvláště u různých přepínačů LNB, natáčení a dalších případech. Nad ním je umístěn CINCH s digitálním Audio výstupem (SPDIF koaxiální), podporující Dolby Digital a hlavně umožňuje kvalitní a bezeztrátové připojení zvuku v digitální formě přímo do vaší digitální audio sestavy.

Další sestavou konektorů na zadním panelu jsou možnosti připojení dalších digitálních technologií, z čehož nejdůležitější je pochopitelně TP konektor pro Ethernet počítačovou síť. Podporuje všechny standardy připojování (Triple Dragon - dále již TD - PC, TD - switch - PC, TD - switch - internet........). Vedle něj vlevo je optický digitální audio výstup a ještě více vlevo klasický S-Video výstup. Vpravo od Ethernetu je klasický sériový konektor pro připojení počítače, ten se však již mnoho nepoužije a výrobce dokonce varuje před jeho použitím a změnou zaváděcího firmwaru, neboť by mohlo dojít k znefunkčnění celého přijímače. Novinkou je horní IDE konektor pro připojení externího IDE HDD a pomocí redukce (dračí ocas) i USB zařízení.

V přední části přijímače je za výklopným víkem ukryt prostor pro vložení až dvou originálních karet a jednoho CAM modulu - Tato rozhraní i jejich funkce jsou nám všem dobře známá už z Dreamboxu a konstruktéři TD je převzali. Jejich funkčnost se bude vyvíjet stejně jako FW - nyní je CI vstup plně funkční a jak je vidět na obrázcích níže z montáže HDD, vyzkoušel jsem ji na modulu SkyCrypt, kde běží FullX-TV 1+2+3.

Po odebrání IDE kabelu se nám ukáže celá základní deska přijímače v plné kráse. Procesor je obklopen pamětmi : 64MB operační, 16MB frame buffer pro grafiku a 8 MB Flash EEPROM pro firmware. IDE externí konektor a síťové rozhraní Ethernet jsou na dvě patra.

Čelní ovládací panel a displej obsluhuje samostatná deska konektorově připojená a tudíž také lehce demontovatelná. Oproti Dreamu je zde více ovládacích tlačítek a hlavně displej je větší, kontrastnější a tím pádem i lépe čitelnější a přehlednější. Za displejem vedle zdroje je již od výrobce nachystán prostor pro montáž a připojení HDD. I napájecí konektor je standardní a kabel i šroubky jsou součástí dodávky - IDE 80-tižilový je uvnitř přístroje a spojuje základní desku s externím IDE konektorem. Stále tu zůstává dost místa a průduchů pro snadný odvod přebytečného tepla - a je lépe patrné, že nebudu problémy s přehříváním - v okolí HDD nejsou žádné důležité a tepelně náchylné součástky či komponenty.

Síť Ethernet obsluhuje výkonný čip známého a spolehlivého výrobce, takže při připojení se nevyskytnul žádná problém a spojení a mým switchem bylo okamžitě navázáni na rychlosti 100Mb/Full Duplex - automatické rozpoznání také funguje bez zaváhání. Počítačová síť bude základním stavebním kamenem pro všechny, kdo chtějí tento přístroj využívat naplno a bez ní a její správném zapojení a konfigurace se už jen málokdo obejde.

Za CI konektorem je umístěno připojení, o jehož významu mohu zatím jen polemizovat, k čemu slouží, ale připomíná mi J-TAG připojení na přímou opravu obsahu Flash EEPROM v případě poruchy či nevhodné manipulace s RS-232 rozhraním přijímače. V blízkosti je ještě jeden neosazený prostor, připomínající chybějící konektor - jeho význam je stejně záhadný, ale jistě by mi zkušení hardweráři dokázali poradit. Za hlavním demodulátorem je umístěna samolepka s čárovým kódem a výrobním číslem přijímače.

Samotný demodulátor je nové konstrukce a dokonce můžete z bočního pohledu uvidět jeho hlavní procesorovou část. O ovládání video části přijímače se stará známý obvod, se kterým nejsou problémy a jehož výhody se dají naplno využít - obraz je i díky němu čistý, krystalický bez chyt, rušení a přeslechů.

Když už máme přístroj rozšroubovaný, ukážeme si instalaci a připojení HDD - všechny potřebné komponenty jsou součástí dodávky, takže nám stačí samotný disk - v mém případě je to osvědčený výrobce nízko-příkonových a tichých disků Maxtor a jeho model se 160GB. Nejprve odpojíme IDE kabel a zapamatujeme si, že jeho modrý konektor patří do základní desky a černý do zařízení včetně HDD. (na druhém obrázku je vidět i připojení USB ze základní desky na externí konektor - jistě nějací koumáci přijdou na to, jak připojit USB u bez "dračího ocasu", bez dokumentace to zatím nedoporučuji, mohlo by dojít k nevratným poškozením celého přijímače, neboť USB obsluhuje samotný procesor.

Odšroubujeme z distančních sloupků kolejničky pro uchycení HDD

Pomocí přiložených šroubků připevníme kolejničky na disk (HDD nastavte jumperem na MASTER) a ten připevníme do přijímače zpět na distanční sloupky,

připojíme zpět datový kabel (modrý konec do základní desky!!!) a použijeme přiložený napájecí kabel, kterým přijedeme do HDD napájení. Vše se provádí normovanými konektory, u kterých je výstupky znemožněna obrácený montáž - to usnadní činnost i méně zkušeným montérům - já však doporučuji tento postup nechat na prodejci - tím neztratíte záruku a máte jistotu funkčnosti kompletu, neboť výrobce (a potažmo servis a prodejci) testují všechny části ještě před prodejem nebo přímo při něm.

Konečná montáž může vypadat nějak následovně (vlevo je vidět můj funkční Sky Crypt CAM modul), můj testovaný HDD pracoval bez problémů a po první inicializaci nebyl problém s jeho kapacitou a přijímač mi nabídnul více jak 70 hodin záznamu (což se pochopitelně může výrazně lišit podle toho, jakou stanici - v závislosti na jejím datovém toku - budu nahrávat).

Přijímač jsem již mohl zakrytovat (4 šroubky na boku a snadné odejmutí víka se také počítá v dobru přijímače) a zapojit k němu všechny požadované vstupy a výstupy a zasunout do věže ostatních komponent, pak zapadnul jako ulitý. Připojení "dračího ocasu" je primitivní.

Stačilo už jen vzít do ruku příjemný dálkový ovladač a poprvé zapnout......

Co se stane při připojení 230V, jak postupovat při oživení a hlavně jak dodat železu aktivní život správným firmwarem, to je náplň dalších kapitol.