Technické vybavení
na programování

GoldWafer = PIC16F84 + 24C16
SilverCard 2 = PIC16F876 + 24C64
Green2 = PIC16F877 + 24C256

   Hned na začátek chci vyvrátit několik mýtů o postupech při programování GW karet. Na správné přenesení programů z počítače do mikroprocesoru MicroChip PIC 16F84 a paměti EEPROM 24C16 jsou zapotřebí dva samostatné a v principu zcela odlišné programátory (i když dnes lze sehnat nebo udělat i univerzální). Já oba obecně nazývám UniPipo (nebo starší MultiPipo) a Phoenix.

   V jednoduchosti je krása :  pro naplnění čipu 16F84 nebo 84A používám a mám s vynikajícími zkušenostmi odzkoušen univerzální sériový programátor UniPipo na tyto mikroprocesory ve všech provedeních - samostatné "šváby" v patici DIL18, karty s čipy v SMD provedení (povrchová montáž) i karty s obvody zalitými v umělé hmotě typu tzv. "telefonní karty" (při správném zapojení vývodů - dnes už standard - fungují všechny typy naprosto stejně a je jedno, který používáte - programy jsou také pro všechny typy společné). Jako vedlejší produkt lze tímto programátorem také naplnit paměti 24Cxx (nejčastěji 24C16) v DIL 8 provedení. Dále umí programovat PIC16F876 (nové SilverCard 2 pro projekt DS-9 = emulace 3 systémů v Irdetu) a PIC 12C5xx (8-mi nožičkové). Cena součástek a destičky plošných spojů je velmi přijatelná vyjma čtečky - kontaktního pole - ISO 7816 karet (ta se dá u nás v republice jen velmi těžko sehnat - prodává ji firma Quittner&Schimek - viz informace v sekci Komponenty).V poslední době se dá sehnat ekvivalent v prodejně firmy Buček v Brně na Vranovské ulici. Odkaz najdete v sekci Linky

Archiv s osazením programátoru UniPipo.

Archiv s plošným spojem MultiPipo, osazením a seznamem součástek. Plošné spoje takovéto jednoduchosti si může každý vyrobit sám. Zapojení vždy fungovalo na první pokus - pokud použijete správný SW včetně nastavení.

   Na propojení všech programátorů s PC potřebujete klasický prodlužovací kabel pro COM (sériové) porty typu SAMICE-SAMEC 1:1. To znamená, že na jedné straně kabelu je konektor s dírkami, na druhé s trny a propojeny jsou 1-1, 2-2 .......9-9. Takový kabel koupíte v libovolné prodejně počítačů za cca 100,-Kč. To je osobní zkušenost, stejně jako funkce - pokud se v některých archivních textech objevuje něco jiného, je to klam.

   Programátorem UniPipo naplníte obsah procesoru (u typu 16F84 je to : 1024B program, 64B data, 16B nastavení). Pro naplnění paměti EEPROM 24C16 (v provedení SMD, napájené na kartě popřípadě přímo v GW kartě) musíme použít další programátor - Phoenix a také správný SW nahraný v PICu zvaný Loader (viz sekce SW). Tento programátor je na vyrobení již těžší, nicméně jeho použití je velmi všestranné!

     Kompletní návod na stavbu universálního a osvědčeného programátoru je zde (díky Eremy). Je jedno, jakou variantu si zvolíte - plošný spoj je jeden - doporučuji tu složitější, je zde přehled o prováděných akcích i ochrana karty proti vnějším vlivům a rušení při programování. Celková výrobní cena - opět mimo čtečku ISO (viz výše) přijde asi na 500,- Kč (plošné spoje profi vyrobené mohu dodat za cca 200,- Kč). Opět je velmi důležité používat správný SW pro komunikaci - nastavení pro většinu akcí nechat na 3,57MHz/Phoenix!

   Poslední maličkostí, která může usnadnit život a vlastně to hlavní, proč vyrábět výše uvedené pomůcky, je universální karta s čipem a pamětí. Dnes už se vyrábějí a prodávají pouze plastové karty, které mají požadivaný čip i paměť v sobě, jejich základní sortiment si můžete rohlédnout v sekci "Co je to za kartu?" a případně si je u mne i zakoupit na odkaze "Čipové karty".

   Přesnou specifikaci čipů 16F84 a pamětí 24C16 najdete v zaZIPovaných PDFkách.