Život železu dodá program !
Programové vybavení na přenesení VLASTNÍCH programů do procesorů a pamětí

 

     Hlavním programem pro plnění PICů je vynikající IC-Prog, nyní ve verzi 1.03A. V poslední době se na trhu objevují procesory 16F84A (právě označení A je ten problém - čip je mnohem citlivější na manipulaci a programování. IC-Prog 1.01 jej ZVLÁDNE naprogramovat jako 16F84, ale potřebujete k tomu kvalitní sériový programátor (např. UniPipo).

Další verze IC-Progu nemám vyzkoušené. Zastávám možná konzervativní názor, že pokud něco dobře jede, tak to využívám naplno a nehledám nic jiného. Tento produkt dokáže plně obsloužit všechny možnosti doporučeného  programátoru PIPO ze sekce HW. Zvládá naplnit PIC přes patici DIL i čtečku ISO včetně úplného nastavení. Dokonce umí naplnit pamět 24Cxx (kde xx je velikost paměti v kilobitech) v provedení DIL. Pokud někdo vlastní karty, kde jsou oba šváby v paticích, pak nic jiného - myslím programátor HW i SW - nepotřebuje - takhle jsem začínal.
    V dnešní době je ovšem pohodlnější používat karty GW nebo SMD pro svoji velikost a kompaktnost. Funkční vlastnosti mají všechny verze STEJNÉ.

    Nastavení : IC-Prog má několik nastavení, všechny jsou v nabídce Settings.

1. Hardware

ponechte tak, jak vidíte. Pokud se někdo bojí, že má příliš rychlý PC :-), tak obavy stranou. Nyní jedu Celeronem na 950Mhz a vše jede stejně jako na kamarádově P75. Pokud se vyskytnou problémy, většinou bývají z důvodu špatně zapojených nebo nefunkčních součástek. Ověřte si i správné zapojení kabelu k PC (všech 9 vodičů a kolíků MUSÍ být samostatně propojeno 1:1!)

2. Options - zde jsou jen podružné dotazy na funkci (zvládne zdatnější angličtinář), nejdůležitější je :


Řídí napájení programovaných součástek.
Dále si nastavte :To umožní kontrolovat naprogramované informace již během programování. Zároveň ihned odhalíte, že není něco v pořádku, protože program zahlásí chybu :


UPOZORNĚNÍ : pokud chcete programovat čipy CP (= Code Protection = ochrana proti přečtení informací z PICu = PIC pracuje normálně, ale nelze z něj vykrást program), žádná z těchto voleb NESMÍ být zvolena, neboť uloženou informaci nelze přečíst a tudíž ani zkontrolovat, zda byla správně naprogramována. Správnost naprogramování zjistíte až při samotném běhu PICu.
Ostatní nastavení můžete nechat výchozí. Program se neinstaluje, stačí zkopírovat kamkoliv a zpustit. Nastavení se zapisuje do registrů při prvním spuštení. Pokud jsou i nyní problémy, pak je skutečně chyba někde v HW - programátor, kabel, HW PC. Ale pokud se přesně podržíte mých rad v HW, problémy nenastanou - mnohokráte vyzkoušeno praxí i u lidí elektroniky neznalých.

    Po zapojení a spuštění IC-Progu si zvolte správný PIC - v horním pravém výběrovém okně (pokud máte PIC verze "A", NEVOLTE jej, ale zvolte verzi bez A) - nahrejte Loader nabídkou File - Open file (100% ověřený Loader.hex, ne všechny pracují správně s programátorem Phoenix!), vpravo : Oscillator NUTNO : XT, Fuses - NIC. A poté již jenom "blesk" = Command - Program All = F5 a na baru sledujte, jak se PIC postupně plní programem, daty a nastavením. Pokud projde naprogramování s verifikací v pořádku, máte jistotu, že program - Loader.hex je v čipu uložen správně.

Nyní musíme naplnit paměť 24C16. Pokud používáte DIL - nožičkové - provedení, za pomoci stejného programu si zvolíte 24C16 v pravém horním okně a pak již postupujete stejně jako s PIC. Pokud ale máte variantu SMD nebo GW, přistoupíme k plnění za pomoci HW programátoru Phoenix/Smouse, správně naprogramovaného Loaderu v PIC a SW programátoru WinPhoenix. Ten je velmi primitivní, ale účinný. Nejen že nám naplní paměť, ale také nám ověří správnou funkci HW programátoru Phoenix/Smouse. To ale pouze za předpokladu, že již máme PIC správně naplněný spolehlivým Loaderem. WinPhoenix je opět prográmek, který stačí zkopírovat a spustit (kéž by takový SW produkovali i jiní :-). Poté si vybereme náplň pro paměť - File - Load... Pokud je formát dat (2048B) správný, program to oznámí :

Připomínám, že nastavení přepínačů mějte na 3.57Mhz/Phoenix. Poté již stačí zadat Card - Program a můžeme v klidu sledovat plnění daty a následnou kontrolu - vše v %. Výsledek musí vypadat následovně :

Pokud dospějete ke stejnému výsledku, hlasitě vykřikněte HURÁ !

    K dovršení úspěchu nám zbývá již jen poslední krok. Vzít opět programátor UniPipo, program IC-Prog a do PICu nahrnout hlavní program, který obsluhuje komunikaci a uložená data. Nemusíte se bát - paměť 24C16 zůstane nedotčena. Popis programování je naprosto stejný, jako u Loaderu, samozřejmě při načítání souboru si zvolíte příslušný SW, který patří k obsahu paměti.

To je vše. Jen malá poznámka. HW programátor Phoenix lze také využívat pro komunikaci s již hotovými kartami. K tomu je zapotřebí dalších různých SW. To je již jiná kapitola. Pokud Vám bez problémů jede plnění paměti pomocí WinPhoenixu, pojede Vám jistě i vše ostatní, co pro svoji funkci využívá HW Phoenix/Smouse.